Konferencja prasowa „Perspektywa i jakość życia pacjentów pediatrycznych z alergią wziewną w Polsce” Centrum Prasowe PAP, Warszawa

Konferencja prasowa „Perspektywa i jakość życia pacjentów pediatrycznych z alergią wziewną w Polsce” Centrum Prasowe PAP, Warszawa

May 16, 2025

Spotkanie prasowe poświęcone problematyce alergii wziewnej, która jest jednym z kluczowych problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży w Polsce. Coraz większa liczba pacjentów pediatrycznych zmaga się z tą uciążliwą, długotrwałą chorobą, która nie tylko niesie ze sobą dokuczliwe objawy, ale również wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz prowadzi do poważnych schorzeń takich, jak astma.

Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia, 1 lipca 2023 roku, wybrana grupa dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat otrzymała refundowane leczenie i szansę powrotu do zdrowia lub istotnej redukcji objawów choroby, co znacząco poprawia jakość ich życia.

Podczas spotkania podsumujemy okres refundacji i efekty leczenia alergii wziewnej, jak również pochylimy się nad potrzebami w kwestii diagnostyki, leczenia i rozszerzenia dostępu do odczulania o kolejne grupy terapeutyczne i wiekowe oraz o konieczność prewencji astmy alergicznej, zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Tematyka spotkania:

  • Alergia wziewna - rozwój, objawy i długofalowe konsekwencje zdrowotne dla pacjenta pediatrycznego
  • Skuteczność i efekty leczenia immunoterapią alergenową w formie SLIT - doniesienia naukowe i obserwacje z praktyki klinicznej (RWE)
  • Podsumowanie dwóch lat refundacji immunoterapii alergenowej na roztocze kurzu domowego (SLIT) u dzieci 12-17 lat
  • Immunoterapia alergenowa SLIT jako prewencja astmy i dodatkowa opcja terapeutyczna u chorych na astmę alergiczną (GINA 5)
  • Dostęp do immunoterapii alergenowej i ciągłość odczulania gwarantem bezpieczeństwa terapeutycznego pacjenta
  • Wyzwania w leczeniu pacjentów z alergią wziewną w Polsce
  • Wstrząs anafilaktyczny - zagrożenia i konsekwencje zdrowotne dla pacjenta
  • Jakość życia pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego w Polsce

Eksperci:

lek. med. Grzegorz Baczewski – Członek Rady Fundacji Centrum Walki z Alergią, dr hab. n. med. Piotr Dąbrowiecki – Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Klinika Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii WIM, prof. dr hab. n. med. Radosław Gawlik – Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, ŚUM Katowice, prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk – Krajowy Konsultant ds. Alergologii, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Rzadkich WIM, prof. dr hab. n. med. Marek Jutel – były prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EACCI), Kierownik Katedry Immunologii, UM  Wrocław, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kowal – Kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii Doświadczalnej, UM Białystok, Mateusz Oczkowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Katarzyna Skrętowska-Szyszko Dyrektor Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Rzecznika Praw Dziecka, Joanna Zawadzka – Prezes Fundacji Centrum Walki z Alergią

Patroni wydarzenia:

HONOROWY PATRONAT KRAJOWEGO KONSULTANTA DS. ALERGOLOGII PROF. KARINY JAHNZ-RÓŻYK

POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE

FEDERACJA STOWARZYSZEŃ CHORYCH NA ASTMĘ, ALERGIĘ I POCHP

KOALICJA NA RZECZ ASTMY

Organizatorem konferencji jest: Fundacja centrum Walki z Alergią