Konferencja prasowa „Wyzwania systemowe i możliwości w leczeniu pacjentów z astmą ciężką i polipami nosa w programach lekowych B.44. i B.156."

Konferencja prasowa „Wyzwania systemowe i możliwości w leczeniu pacjentów z astmą ciężką i polipami nosa w programach lekowych B.44. i B.156."

27/11/2024

Fundacja Centrum Walki z Alergią, jako jeden z patronów wydarzenia, zaprasza na spotkanie prasowe poświęcone problematyce chorób eozynofilowych, astmie ciężkiej i polipom nosa, które w znaczący sposób przyczyniają się do bardzo niskiej jakości życia chorych, prowadząc nawet do niepełnosprawności. Światowe standardy leczenia pokazują, że można je skutecznie diagnozować i leczyć. W Polsce dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia pacjenci mają zagwarantowane leczenie biologiczne w ramach programów lekowych B.44. „Leczenie chorych z ciężką postacią astmy” i B.156. „Leczenie chorych z zapaleniem nosa i zatok przynosowych z polipami nosa”. Pomimo aktywnych programów lekowych, wciąż są pacjenci, którzy czekają na możliwość skorzystania z terapii. Jednym z kierunków, który mógłby wesprzeć proces opieki nad chorymi, jest tzw. odwrócenie piramidy świadczeń, przynoszące oszczędności dla systemu i korzyści dla pacjentów w postaci możliwości leczenia ambulatoryjnego oraz w warunkach domowych, dotyczy to głównie pacjentów z astmą. Zmiany te wymagają jednak otwartego dialogu i praktycznego działania, tak by pacjenci nie musieli czekać i tracić zdrowia, bo ich „dobrostan”, jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, jest na pierwszym miejscu.

Tematyka spotkania:

  • Eozynofile jako przyczyna rozwoju ciężkich chorób zapalnych
  • Jakość życia i wyniki pacjentów z astmą ciężką i polipami nosa w Polsce  
  • Potrzeba standaryzacji leczenia astmy ciężkiej zgodnie z europejskimi wytycznymi
  • Realizacja programu lekowego B.44. dla astmy ciężkiej
  • Racjonalizacja opieki w programie lekowym B.44. – leczenie szpitalne vs. AOS i leczenie w warunkach domowych astmy ciężkiej.
  • Nowy program lekowy B.156. leczenie polipów nosa – zakres, wdrożenie i realizacja
  • Najbliższa przyszłość leczenia pacjentów z innymi chorobami eozynofilowymi – EGPA, jako realizacja Planu dla Chorób Rzadkich 2024/2025

Zaproszeni goście:

lek. med. Grzegorz Baczewski – Członek Rady Fundacji Centrum Walki z Alergią, Marzanna Bieńkowska – Zastępca Departamentu Współpracy Biura Rzecznika Praw Pacjenta, dr hab. n. med. Piotr Dąbrowiecki – Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Iwona Kasprzak – Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami w NFZ, dr n. med. Aleksandra Kucharczyk – Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Rzadkich WIM PIB, prof. dr hab. n. med. Maciej Kupczyk Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii z Odcinkiem dla Dzieci, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego w Łodzi, Agnieszka Kustos – pacjentka z polipami nosa, Fundacja Centrum Walki z Alergią, Mateusz Oczkowski – Z-ca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, prof. dr hab. n. med. Wioletta Pietruszewska – Kierownik I Katedry Otolaryngologii i Kliniki Otolaryngologii i Laryngologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Daniel Rutkowski – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Organizatorem wydarzenia jest Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia