Akademia astmy #3 „Choroby współistniejące w astmie i jakość życia pacjentów"
21/11/2024
Astma to nie tylko samodzielna choroba – to złożony stan, który często przyciąga do siebie inne schorzenia, takie jak atopowe zapalenie skóry, nieżyt nosa, różnego rodzaju alergie, a także refluks żołądkowo-przełykowy i otyłość. W obliczu tej przewlekłej choroby niezwykle istotne staje się monitorowanie jej przebiegu, które może pomóc w zapobieganiu rozwojowi współistniejących schorzeń i astmy ciężkiej.
Nieumiejętność odpowiedniego zarządzania astmą może prowadzić do stosowania doustnych sterydów, które są nie tylko skuteczne, ale i mogą sprzyjać pojawieniu się dodatkowych problemów zdrowotnych. Przy stosowaniu sterydów doustnych może rozwinąć się cukrzyca, otyłość, osteoporoza, nadciśnienie, choroby wrzodowe żołądka, zaćma czy jaskra. Kluczowe jest zatem, aby pacjenci regularnie stosowali sterydy wziewne, które w połączeniu z immunoterapią oraz unikaniem alergenów mogą znacząco poprawić jakość życia.
Niestety, aż połowa osób cierpiących na astmę rezygnuje z przyjmowania zaleconych leków, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i rozwoju astmy ciężkiej. Obecnie najlepszą opcją terapeutyczną dla chorych z ciężką astmą jest leczenie biologiczne. Dzięki nowoczesnemu leczeniu możliwy jest jednak powrót do postaci astmy łagodnej, kiedy wymagane są niskie dawki leków, a kontrola choroby jest zdecydowanie łatwiejsza.
Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka może zdziałać cuda – pozwala na utrzymanie astmy w łagodnej lub umiarkowanej formie, co znacznie ogranicza ryzyko jej zaostrzenia. Każdy pacjent powinien aktywnie kontrolować swoją astmę, regularnie się szczepić, dbać o zdrowy styl życia i, jeśli to konieczne, przeprowadzać testy alergiczne.
Astma nie musi być przeszkodą w prowadzeniu pełnoprawnego życia. Przy odpowiednim leczeniu i świadomym zarządzaniu chorobą, można cieszyć się codziennością z minimalnym wpływem astmy na jakość życia. O tym, jak postępować w leczeniu astmy by zmniejszyć ryzyko występowania chorób współistniejących? I jakie leki są najbardziej obciążające dla pacjenta? Dowiecie się w trzecim i ostatnim odcinku „Akademia astmy”.
Kampania edukacyjna realizowana przez Fundację Centrum Walki z Alergią wraz z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Fundacją "W trosce o pacjenta".
#astma #alergia #zdrowie #astmaciężka